Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
  Zastava, Yugo      FAQ      Szukaj      Użytkownicy      Download      Album      Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Tajemnice Polmozbytu
Autor Wiadomość
KubuS 
Użytkownik

Wysłany: 2015-06-14, 16:48   Tajemnice Polmozbytu

Witajcie!
Ciekaw jestem jak wyglądało kupno Zastavy przez cały okres jej produkcji w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wiem, że dostępna była w ramach eksportu wewnętrznego za dewizy, a dopiero w latach 1982-83 za złotówki, przez co w tym okresie wiele Zastav trafiło na taksówki. Ile kosztowały? Jak można było je zakupić? Jak wyglądał cały proces kupna? Może ktoś wie, pamięta i chętnie się podzieli :)

BG 
Użytkownik

Wysłany: 2015-06-15, 20:48   

Zastavy było można było odbierać tylko w 2 miejscach w Polsce. W Warszawie na ul. Stalingardzkiej na pewno było to w 1976 r. i Katowicach było to w 1978 r. Magazyn części na całą polskę był w Lubartowie. W Krakowie były 3 sklepu z częściami 1. na ul. Manifestu lipcowego, 2 na ul Opolskiej, 3 w Nowej Hucie nie pamiętam adresu, 4 na ul Dietla (gdy zlikwidowano 1-3).

Marcelek 
Doświadczony użytkownik
Paździerz rzondzi

Wysłany: 2015-06-15, 23:39   

bzdura i mam na to dowody, odbierać można było w kilku punktach, znam Zastavę z 1975 roku, sprzedaną w Gdańsku, jeździła od 1975 roku do 2014 po Nowym Mieście lubawskim u jednego właściciela, obecnie znajduje się w Gdańsku, wraz z Markiem M. wymienialiśmy w niej silnik, moja eks 1976 sprzedana była w Warszawie ( to się zgadza), a tu jest kompletna dokumentacja zakupu Zastavy z 1976 roku, kupionej w Koszalinie w czerwcu 2013 od pierwszego właściciela, który zachował każdy kwit dotyczący zakupu Zastavy, najpierw przedpłata na malucha, potem dopłata na 125p, a następnie na Zastavę, i jak widać została sprzedana w 1976 roku w Gdańsku, w Polmozbycie przy ulicy Karola Marksa 132, obecnie Hallera 132.
https://www.youtube.com/watch?v=dXVGm9VYTCA

wszystko zaczyna się w 1973 roku, od przedpłaty na Malucha,

jako że przewidywany odbiór miał nastąpić w 1977 roku Pan Antonii cierpliwie czekał,
aż nagle nadarzyła się okazja przekierowania przedpłaty na Polskiego Fiata 125p, plus wpłata w dewizach:

ale Pan Antonii złożył zamówienie na Zastavę:

oraz wpłacił brakująca należność:

w Marcu 1976 przyszedł upragniony telegram:

po którym Pan Atonii wybrał się do Gdańska po wyczekiwane auto, przy odbiorze podpisał stosowne pokwitowanie:

oraz uzyskał zaświadczenie o nabyciu pojazdu w eksporcie wewnętrznym

wraz z autem Pan Atonii otrzymał świadectwo jakości samochodu

lata mijały, a Pan Antonii coraz rzadziej wyjeżdżał Zastavą z garażu, w końcu po raz ostatni zapłacił podatek drogowy

a następnie we wrześniu wyrejestrował auto

FSO Polonez Caro 1,4 GLI 16V MR93 ->MR78 1600 16V Xi '95
FSO Boreł in progres

Zastava 1100p Mediteran '81

FSO Polonez Caro 1,5 GLE->1,4 GLI 16V '94

gościnnie: FSO Truck 1,6i '97

BG 
Użytkownik

Wysłany: 2015-06-17, 18:14   

W mojej książęce z Zastavy z 1976 r. jest pieczątka z Warszawy, auto było tam kupione a 1-szym właścicielem była kobieta z Zakopanego. Po roku sprzedana do Krakowa, a od 1978 r, jest u mnie do teraz też w Krakowie. Znajomy co miał od nowości Zastavę 1978 r. też miał ją kupioną w Warszawie. Jakieś 5 lat temu miałem Zastavę z 1978 r. od 1-szego wlaściciela, która była kupiona w Katowicach. Gość był chyba górnikiem. W południowej Polsce aby stać się posiadaczem Zastavy należało ją odebrać albo w Warszawie albo Katowicach. Nigdy w Krakowie w Polmozbycie nie widziałem Zastavy.

Cabrio
Użytkownik

Wysłany: 2015-07-02, 16:42   

Witam,
W 1982 roku można było nabyć Zastavę za dewizy w cenie 2500 USD :)

zyxjam
Nowy uzytkownik
750

Wysłany: 2015-07-06, 12:23   

Nie mam takiej wspaniałej dokumentacji jak Marcelek ale i ja chciałbym cos dodać o 750ce.
Zastavę 750 można było kupić m.in w 1967 roku w przedsiębiorstwie państwowym Motozbyt w Katowicach, ul Francuska 32 którego Dział Pojazdów Samochodowych mieścił się przy ul. Rozdzińskiego

Odpowiedz do tematu